Uçak Yolculuğu Öncesi Rahatlama Önerileri

Yerden binlerce metre yükselmek yukarıdan bulutları seyretmek hatta kuş bakışı manzaralara bakmak oldukça etkileyici ve büyüleyici bir durum. Fakat bazı kişiler yükseklikten oldukça korkmakta veya gerilmektedir. Uçak yolculukları her ne kadar tehlikeli gibi görünse de aksine bir o kadar güvenlidir. Yapılan araştırmalara göre uçak yolculuğu, gemi, tren ve otobüs yolculuğundan daha güvenli olduğunu gösteriyor. Bazı kişiler yükseklikten korkmasa da uçağa binmekten çekinebiliyorlar. Uçağın sallantısı ve gürültüsünden rahatsız olan kişilerde uçuşlar esnasında oldukça gerilmektedir. Bu gibi uçuş kaygısı olan kişileri anlayışla karşılamak lazım ve yardımcı olmak lazım. Bu yazımızda uçağa binerken gerilen kişiler için rehber olacak uçağa binmeden nasıl rahatlanır? Uçağa binmeden neler yapmalıyız? Gibi sorulara cevap bulduk. Umarım ihtiyacınızı giderir, iyi uçuşlar J

Uçuş Öncesi Dinlenme

Uçuş boyunca sürekli oturuyor olabiliriz fakat bu yorulmayacağımız anlamında gelmez. Stressiz bir uçuş için uçuştan önce iyi dinlenmiş olmalıyız ki uçakta ki yorgunluktan etkilenmeyelim. Uçaklar çok hızlı hareket edebildiği için saatler içerisinde kıta bile değiştirebiliyoruz. Türkiye’den bindiğiniz uçak saatler sonra ülke değiştirebilir ve bu yüzden zaman dilimi de değişmiş olabilir. Zaman dilimi değişikliği o gün ki uyku düzeninizi ister istemez etkileyecektir. Her insan kendisini bilir, sizde uçuş saatinizi ve zaman değişikliğini göz önünde bulundurarak uçuş öncesinde dinlenme sürenizi değerlendirerek yeterince dinlenerek uçak yolcuğu yapmaya başlayın.

Rahat Kıyafetler!

Yolculuk esnasında rahatlamanıza en çok yardımcı olacak şeylerden birisi kıyafet seçimidir. Özellikle uzun uçuşlarda dikkat etmeniz gerekir. Saatlerce uçak içerisinde oturacağınızı göz önünde bulundurursanız casual giyimin yanı sıra spor şeyler giyinmek sizler için daha rahat olacaktır. Uçakta ne giyilmeli? Uçak seyahatlerinde eşofman ve tişört giyinebilirsiniz. Yolculuğunuz boyunca rahat edecek kıyafetler vazgeçilmeziniz olacaktır. Kıyafetinizin rahat olması yeterli değil sizlerin de rahat olmanız gerekmektedir. Oturağınızı rahatınıza göre ayarlayın, eğer uyuyacaksanız hosteslerden yastık istemeyi unutmayın.

Basınç Farkına Dikkat

Özellikle solunum yollarında sıkıntılar çekenlerin oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Eğer uçaktaki basınç farkı sizi etkileyecekse ve bir hastalığınız var ise uçmadan önce mutlaka hekime başvurmalısınız. Rahatsızlığı olmayan kişiler de basınç farkının bilincinde olmalı ve hazırlıklı olmalıdır. Uçuşlarda en çok basınç farkı uçağın kalkış ve iniş zamanlarında meydana gelmektedir. Kendinizi psikolojik olarak hazırlamalı ve panik yapmamalısınız. Birkaç uçuştan sonra vücut bu duruma alışmış ve daha az hissetmiş olacaksınız. Fakat ilk kez uçuyorsanız dikkat etmelisiniz. Basınç farkı hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız tıklayın.

Sıvı Tüketimi

Aslında bu sadece uçak yolculuğu için değil tüm yolculuklarınız için geçerli bir durumdur. Sürekli olarak uzmanlar tarafından gün içerisinde bol bol sıvı tüketmemiz söylenmektedir. Uçak içerisinde lavabo ihtiyaçlarınızı kafanıza takmanıza gerek yok. Çünkü en az iki adet tuvalet bulunmaktadır. Bu yüzden uçuşlarda sıvı tüketiminiz az olacağı ve nemin düşeceğinden ötürü uçuşlarınızdan önce sıvı tüketmeye özen gösterin. Eğer imkanınız var ise uçuş esnasında sıvı tüketimi yapın.

Oyalanacak Şeyler

Eğer yüksekten korkuyorsanız veya uçakla yolculuktan korkma gibi durumunuz var ise tamda size göre bir madde lütfen dikkatli okuyun. Eğer ben yolculukta uyuyamam ama uçaktan da korkarım nasıl olacak diyorsanız çözüm çok basit. Yanınıza sizi oyalayacak bir eşya alın. Hoşunuza giden ve onunla uğraşırken her şeyi unuttuğunuz bir şey varsa bunu yanınıza alarak uçak korkusu halt edilebilir. Günümüz uçaklarında vakit geçirmek için birkaç seçenek bulunmaktadır. Koltuklarda bulunan ekranlar sayesinde film izleyebilir, müzik dinleyebilir veya oyun oynayabilirsiniz. Fakat bunlar hoşunuza gitmiyorsa yanınıza kendinize uygun kitap alabilirsiniz. Veya akıllı telefonunuza uçuşta vakit geçirmek için oyun indirebilirsiniz.

Birsen Gürata