Pasaport Renkleri Ve Çeşitleri

Yurt dışı tatillerinizde neredeyse mutlaka olması gereken en önemli evrak pasaporttur. Bazı ülkeler için pasaport gerekmese de Türk vatandaşlarından birçok ülke pasaport ve vize istemektedir. Yurt dışı seyahatlerinizde çantanıza koymanız gereken ilk şey pasaportunuzdur. Daha öncesinde hiç pasaport sahibi olmadıysanız bu yazı tam da size göre. Hangi pasaport çeşidini alabileceğiniz ve pasaportların farklarından sizlere bahsedeceğiz. Sizde kendinize uygun pasaport için başvuru yaparak pasaport sahibi olabilirsiniz. Ardından yurtdışı uçak bileti satın alarak seyahatinizin 2. Adımını atabilirsiniz. Pasaport çeşitlerine geçmeden önce pasaport başvurusu için gerekli evraklar hakkında bilgi verelim.

Pasaport İçin Gerekli Evraklar

Öncelikle pasaport sahibi olmak için randevu almanız gerekmektedir. Hemen pasaport randevusu almak için tıklayın. Randevunuzu alırken seçtiğiniz Nüfus Müdürlüğüne şahsen müracaat etmeniz gerekir. Başvuru yaptığınız pasaport tipine ve süresine göre ücretlendirme değişmektedir. Pasaport fiyatları 2020 yılına ait bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Gelelim pasaport için gerekli evraklara.

  • Kimlik Belgeniz
  • Pasaport Harç Makbuzu
  • Pasaport Cüzdan Bedeli Makbuzu
  • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
  • Öğrenci Belgesi (Öğrenciler için.)
  • Muvafakat Belgesi (Yetişkin olmayan bireyler için.)
  • Eski Pasaportunuz (Pasaport yenileme işlemi yapanlar için.)

Pasaport Çeşitleri Nelerdir?

Pasaport için gerekli evrakları da öğrendiğinize göre sıra geldi pasaport çeşitlerini öğrenmeye ve bunlarla ilgi bilgiler almaya. Türk vatandaşlarının yararlanabildiği 4 çeşit pasaport vardır. Bunlar renklerine göre şöyledir; Siyah Pasaport, Gri Pasaport, Yeşil Pasaport ve Bordo Pasaport’tur. İsim olarak sıralamak gerekirse aynı sırada şu şekildedir; Diplomatik Pasaport, Hizmet Pasaportu, Husisi Pasaport ve Umuma Mahsus Pasaport’tur. Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarının taşıdıkları özelliklerin farklılık göstermesi ile birlikte kullanım süreleri de farklılık göstermektedir.

Siyah Pasaport (Diplomat Pasaportu)

Siyah pasaportlar devlet yüksek mertebeli devlet erkanları tarafından kullanılmaktadır. Bu pasaportu herkes alamazlar Diplomat Pasaport’a sahip olabilmek için isminden de anlaşıldığı gibi diplomat olmak gerekmektedir. Peki kimler Diplomat Pasaport (Siyah Pasaport) sahibi olabilir? Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, eski cumhurbaşkanları, bakanlar, valiler, büyükşehir belediye başkanları, orgeneraller ve oramiraller tarafından kullanılabilmektedir. Türkiye’nin en ayrıcalıklı pasaportu olan siyah pasaport sahibi olan kişiler görevleri sürecince bu hizmetten faydalanabilmektedir. Normal pasaport işlemlerine ek olarak özel belgeler ve yazılar beyan ederek pasaport başvurusu yapılmaktadır. Diplomat pasaport sahibi kişiler harç bedeli ödemezler ve neredeyse hiçbir ülke bu tip pasaporttan vize talebinde bulunmamaktadır. Siyah pasaport sahiplerinin eşleri ve 25 yaşını doldurmamış öğretimine devam eden çocukları da siyah pasaporttan yararlanmaktadır.

Gri Pasaport (Hizmet Pasaportu)

Gri renk pasaportlar resmi kuruluşlar tarafından yurt dışı görevine giden siyah veya yeşil pasaporta sahip olmayan kişilere verilmektedir. Diğer pasaport türlerine göre başvurularınız daha hızlı sonuçlanır ve pasaportunuz elinize daha çabuk ulaşır fakat diğer pasaport türlerine göre kullanım süreleri daha kısıtlıdır. Yurt dışındaki görev bittikten sonra pasaport sizde kalmaz ve pasaportu Nüfus Müdürlüğü’ne teslim etmeniz gerekir. Hizmet pasaport sahibi kişinin yakınları bu ayrıcalıktan yararlanamazlar.

Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport)

Ülkemizde en çok bulunan 2. pasaport türü Yeşil pasaport türüdür. Bu pasaporta sahip olmak için 1,2 ve 3. Dereceden sınıfta devlet çalışanı olmanız gerekmektedir. Hususi pasaport sahiplerinin eşleri ve 25 yaşını doldurmamış öğretimine devam eden çocukları da yeşil pasaport sahibi olabilmektedir. Yeşil pasaportun birçok avantajı vardır. Bunların en başında vizesiz seyahat gelmektir. Çoğu ülke yeşil pasaport sahiplerinden vize istemiyor. Avrupa ülkelerine giderken gerekli olan Schengen Vizesi almanıza gerek kalmıyor. Böylelikle rahatlıkla Avrupa’yı gezme fırsatı yakalamış oluyorsunuz. Zaten genellikle Hususi pasaport sahipleri ucuz uçak bileti buldukça Avrupa seyahati gerçekleştirirler. Eğer yeşil pasaport sahibi olabiliyorsanız en büyük dertlerden olan vize derdinden bir miktar kurtulmuş oluyorsunuz.

Bordo Pasaport (Umuma Mahsus Pasaport)

Gelelim ülkemizde en çok kullanılan pasaport türüne. Bordo pasaporta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yanı sıra Kuzey Kıbrıs vatandaşları da sahip olabilmektedir. Vize isteyen ülkelerin hiç birinden muaf olamadığınız pasaport türüdür. Vize isteyen ülklerin listesine buradan ulaşabilirsiniz. Umuma Mahsus Pasaportların geçerlilik süreleri yetişkinler için en az 6 ay en fazla 10 sene iken çocuklar için en az 6 ay en fazla 5 senedir. Klasik bordo pasaportları aynı zamanda harçsız öğrenci pasaportudur da. Harçsız öğrenci pasaportu alan kişilerin aldığı pasaport aslında Umuma Mahsus Pasaporttur. Yukarda saydığımız evraklar ile başvurabilir ve sizde pasaport sahibi olabilirsiniz. Pasaportu aldıktan sonra yurtdışı otelleri araştırmasına girebilirsiniz.

Elçin Uluçağ