İlk Kez Uçağa Bineceklere: Uçakla Seyahat Rehberi

Dünya üzerinde en çok tercih edilen ulaşım araçlarından olan uçaklar oldukça hızlı ve güvenlidir. İlk seyahatlerinizde biraz gerginlik yaşamak mümkündür fakat alıştıktan sonra başka ulaşım araçları ile seyahat etmek hiçte cazip gelmemektedir. Uçağın verdiği konfor ve hız bizleri uçağa bağlıyor adeta. Günümüzde fiyat performans olarak da genellikle uçaklar ön plana çıkmaya başlamıştır. Fakat uçağa ilk kez bineceksiniz ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız bu yazımız tam da sizlere göre. Uçağa binme rehberimiz ile sizleri baş başa bırakıyoruz. İyi okumalar umarız işinize yarar.

Bilet Satın Alma

Eğer seyahat etmeye karar verdiyseniz ve uçak ile seyahat edecekseniz yapacağınız ilk işlem uçak bileti almak olacaktır. Uçak bileti satın almak için ne zaman ve nereye gideceğinize karar verip kendinizi tamucakbileti.com’a bırakın. Siz seyahatinizle ilgili gerekli bilgileri bizlere iletin biz de sizlere en uygun uçuşu ve nereden satın alacağınızı söyleyelim. Uçak bileti satın almak online olarak artık daha rahat ve kolay oturduğunuz yerden bizden aldığınız brifingler sayesinde ortalama 3 dakikada uçak biletinizi online olarak satın alabilirsiniz. Online uçak bileti oldukça güvenli ve hesaplı olacaktır.

Bagaj Hazırlığı

Uçak biletimizi aldığımıza göre sıra geldi yanımızda götüreceğimiz eşyaları hazırlamaya. Uçaklarda iki çeşit bagaj hakkınız bulunmaktadır. Bunlardan birisi kabin bagajınız bir diğeri ise yolcu bagajınızdır. Kabin bagajı uçuşta yanınıza alabildiğiniz çantanıza denmektedir. Belirli ölücüleri ve kilo sınırını geçmeyen çanta veya valizleri ayağınızın altına veya koltukların üzerinde bulunan gözlere koyarak uçuşunuz boyunca yanınızda olmasını sağlayabilirsiniz. Fakat ölçülere ve kilo sınırını aşan valizler normal yolcu bagajı olarak geçmektedir kimi zaman yolcu bagajlarının da ağırlık sınırları bulunmaktadır. Bu sınırları aştığınız takdirde ekstra para ödemek durumunda kalırsınız. Bu yüzden eşyalarınız çok ise hem kabin bagajı hem de yolcu bagajı hazırlayarak ekstra ücret ödemekten kaçınabilirsiniz. Uzun yıllar kullanabileceğiniz kaliteli valizler için tıklayın.

Havalimanına Gidiş

Uçuşlarda dikkat edilmesi gerek hususlardan birisi havalimanına ne zaman gidileceğidir. Havalimanlarına uçuşlarınızdan saatler önce gitmenizde fayda vardır. Check-in işlemlerinin süreleri bitmeden ve havalimanındaki kalabalık ve sıraları düşünerek yaklaşık 2-3 saat önce gitmeniz gerekmektedir. Havalimanlarına geç kalırsanız uçuşu kaçırabilir ve uçak biletinizi yakabilirsiniz. Bu yüzden havalimanlarına erken gidip havalimanındaki işlemlerinizi tamamladıktan sonra uçağınızın kalkacağı kapıya doğru yönelmeniz ve kapıya yakın yerlerde beklemenizde fayda vardır. Havalimanına ulaşımda zorlanıyorsanız üzülmeyin havalimanı transferi yapan firmalara göz atın.

Uçuş Öncesi İşlemler

Uçuşunuzdan önce yapmanız gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Bunların en başında check-in işlemi gelmektedir. Uçağa binmeniz için check-in işlemini tamamlamış ve koltuk numaranızı almış olmanız gerekmektedir. Check-in işlemleriniz uçuşunuza belirli zaman kalana kadar yapılmaktadır. Bu zamanları havayolunuzun politikalarından öğrenebilirsiniz. Fakat yurt içi uçuşlarda genelde 45 dakika öncesinden check-in işleminizi tamamlamış ve biniş kartınızı almış olmanız gerekmektedir. Check-in işlemleri sırasında kimliğiniz veya pasaportunuz yanınızda olması gerekmektedir. Aksi takdirde uçağa binemezsiniz. Bu işlem sırasında bagajlarınızı da tarttırarak kabin olan bagajı yanınıza normal olan bagajı da uçağa gitmesi için orda ki yürüyen bant kısmına bırakmanız gerekmektedir.  Check-in işlemlerinizi tamamlayıp biniş kartınızı aldıktan sonra güvenlik kontrolüne doğru yola koyulabilirsiniz. Yurtdışı uçuşlarda güvenlik kontrolünden önce pasaport kontrolü gelmektedir. Güvenlik kontrolünden de biniş kartınız ve kimliğiniz ile birlikte geçtikten sonra uçağınızın bulunduğu kapıya doğru ilerleyip uçağa biniş zamanını bekleyebilirsiniz. 

Uçuş Esnası Bilinmesi Gerekenler

Nihayet uçağımıza bindik. Peki uçak içerinde neler yapılmalı. Öncelikle havayolu çalışanlarına soru sormaktan asla çekinmeyin aklınıza takılan her soruyu onlara yöneltebilirsiniz. Uçağın kapısından girdikten sonra koltukların üst kısmında yazan koltuk numaralarını takip ederek size ait koltuğu bulunuz. Eğer el bagajınız var ise koltuğunuza oturmadan hemen koltuğunuzun üzerinde bulunan dolaplara yerleştiriniz. Koltuğunuza oturur oturmaz kemerinizi takın ve elektronik cihazlarınızı kapatın. Artık uçuşa hazırsınız. Uçuş kalkmadan güvenlik için olan bilgileri hostesler veya hostlar sizlere aktaracaklardır. Şimdiden iyi uçuşlar dileriz!

Elçin Uluçağ