İzmir Uçak Bileti

İzmir Hakkında

Ülkemizin en kalabalık üçüncü şehri olan İzmir, Ege bölgesinin tam ortasında yer almaktadır. Günümüzde çok önemli bir fuar ve liman şehri olmasının yanında; tarihi ve kültürel zenginlikleri ile de dünyanın en değerli şehirlerindendir. Şehirde her yıl düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı dünya çapında ticari kurumlara ve katılımcılara ev sahipliği yapmaktadır.

Roma’nın imparatorluk döneminde dünyanın en büyük kentlerinden birisi olan Efes Antik Kenti’de şehrin tarihi ve kültürel zenginliklerinden birisidir. Şehrin batısında uzanan ve muhteşem plajlarıyla her yıl yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Çeşme Yarımadası gibi zenginlikler, İzmir’e “Ege’nin İncisi” unvanının verilmesinde büyük etkiye sahiptir.

Gemiler ve yatlarla çevrilmiş uzun ama dar bir körfezin başında yer alan şehir, geniş caddelere, sahil boyunca uzanan hurma ve palmiye ağaçlarına sahiptir. Mersin Limanı’ndan sonra ülkemizin en büyük limanı olan İzmir Limanı’na sahip olan şehir, bu yönüyle de önemli bir liman kentidir. Oldukça canlı ve Avrupai bir şehir olan şehirde uluslararası düzenlenen sanat festivalleri gerçekleşir.

Adnan Menderes Havalimanından İzmir Şehir Merkezine Ulaşım

Uçaktan indikten sonra havalimanından şehir merkezine gitmek için Havaş, Metro ve belediye otobüsü ve tabii ki taksi olmak üzere bir çok seçenek mevcut. Eğer Çeşme’ye ve Alsancak’a gitmek isterseniz Havaş’ı tercih edebilirsiniz. Otobüsle neredeyse her yere gidebilirsiniz. Bunun haricinde taksiye binerek şehir merkezine en hızlı ve kolay yolla da ulaşabilirsiniz.

İzmir Uçak Bileti

İzmir’de Gezilecek Yerler

Özellikle haftasonunu değerlendirmek isteyenler için İzmir, kısa sürede gezilebilecek çok fazla tarihi ve turistik değere sahip bir şehir. Konak Meyda’nında yer alan ve şehrin sembolü olan Saat Kulesi, tarihi Kemeraltı Çarşısı, Konak İskelesi, Kızlarağası Hanı, giriş ücreti sadec 5 TL olan Agora Harabeleri, Arkeoloji Müzesi, Dario Moreno Sokağı, İzmir Tarihi Asansör Binası, Kıbrıs Şehitleri Caddesi; gezerek sırasıyla ziyaret edebileceğiniz ve İzmir’in keyfini çıkartabileceğiniz başlıca yerler. Ayrıca Konak Mask Müzesi, Atatürk’ün İzmir’de yaşadığı ve müzeye dönüştürülen Atatürk Müzesi, dünyaca ünlü İzmir Fuarı ve fuara ait Lunapark vaktiniz yeterse mutlaka uğramanız gereken yerler.

İzmir’de Yenilecek Şeyler

Her şehrin ismiyle bütünleştiği bir yiyecek vardır, İzmir’in yiyeceği de Kumru’dur. Şehirde gezerken karnınız acıktığında, neredeyse baktığınız her yerde Kumru yiyebileceğiniz yerler bulabilirsiniz. Bunun yanında şehre has bir lezzeti olan Çöpşiş, sokaklarda el arabalarında satılan Lokma Tatlısı, ünlü İzmir Köfte, Şevketi Bostan, Dil Şiş ve tabii ki müthiş Ege Zeytinyağlı Yemekleri sizi mutlu etmeye yetecektir.

İzmir’de İçilecek Şeyler

Her şeyden önce, başka hiçbir yerde bulamayacağınız, İzmir’e Yahudilerin kattığı müthiş bir lezzet olan Subye’yi mutlaka denemelisiniz. Hafif şekerli ve nişastalı olup kavun çekirdeklerinin ezilerek yapıldığı süt kıvamında harika bir içecektir.

THY
Pegasus
Sunexpress
Onur Air
Atlasjet
Anadolujet
Borajet