Antalya Uçak Bileti

Antalya Hakkında

Üç milyona yakın nüfusuyla ülkemizin en kalabalık üçüncü şehri olan Antalya deniz turizminin ülkemizdeki başkentidir. Bergama Kralının “Bana bir yer yüzü cenneti bulun!” emriyle kurulan ve adını da emri veren kraldan alan Antalya, bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Anadolu’nun en verimli bölgesinde bulunur. Bu özellikleriyle de Antalya, aynı zamanda ülkemizin en çok antik kente ev sahipli yapan şehridir.

Akdeniz ikliminin muhteşem değerlerine sahip şehir, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin dünyada en çok tercih ettiği sahillerine sahiptir. Özellikle yaz aylarında denizin, kumun ve güneşin en keyifli halini yaşayabileceğiniz Antalya, bahar aylarında da turistler tarafından tercih edilmektedir. Gece hayatının da oldukça aktif olduğu şehirde, turizm döneminde eğlencenin tadına sonuna kadar varabilirsiniz.

Tarihi ve kültürel çok önemli zenginliklere sahip olan şehir, günümüzde kadar Likyalılar, Lidyalılar, Pamfilyalılar, Bergamalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar gibi çok büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu özelliği ile Antalya’da gezmek ve muhteşem tarihi mekanlar ile sanat eserlerinin keyfini çıkartmak son derecede keyiflidir.

Antalya Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Ülkemizin tatil başkenti olan Antalya’da ulaşım imkanları oldukça tatmin edicidir. Havalimanında uçaktan indikten sonra şehir merkezine gitmek için başta HAVAŞ olmak üzere tur otobüsleri, özel servisler, taksiler, belediye otobüsleri de şehir merkezine ulaşmanızı sağlayacak seçeneklerdendir. Bunlar arasında ücretsiz servislerin dışında en ekonomik seçenekler belediyeye ait otobüsler ve özel tur otobüsleridir. Kısacası Antalya’ya indiğinizde herhangi bir ulaşım sorunu yaşamazsınız.

Antalya Uçak Bileti

Antalya’ya Gidilecek Dönemler

Şehrin en çok ziyaret edilme sebebi yaz turizmi ve kültür turizmi olarak iki şekildedir. Akdeniz ikliminden dolayı zaten sıcak olan havası, Mayıs ayında deniz sezonunun açılmasına olanak vermektedir. Aynı şekilde Ekim’e kadar Antalya denizin tadının çıkartılabileceği bir yaz tatili seçeneğidir. Özellikle Rus turistler zaten soğuklara alışkın oldukları için çok daha geniş bir zamanda Antalya’da tatil yapabilmektedir.

Kültür turistleri ise Antalya’nın eşsiz antik miraslarını gezmek, binlerce yıllık tarihin o eşsiz kokusunu sonuna kadar içlerine çekmek için şehre akın etmektedir. Hatta her Türk vatandaşının hayatında bir kere Antalya’ya özellikle kültür turizmi amacıyla gitmesi, görmesi, yaşaması gerekiyor diyebiliriz. Tabii yaz turizminden ayrı olarak kültürel mirasların ve tarihin tadını çıkartmak için döneme ihtiyacınız da yok. İstediğiniz zaman Antalya’yı gezmek için ziyaret edebilirsiniz.

Antlaya’da Gezilecek Yerler

Kültür turistleri tarihi değerlerin keyfini çıkartmak için en başta Antalya Müzesi olmak üzere Hadrians Gate, Kaleiçi, Eski Antalya Evleri, Falezler, Düden, Perge ve Manavgat şelaleleri, Perge, Side Antik Tiyatrosu, Köprülü Kanyon, Aspendos, Alarahan Kalesi, Aqualand ve Dolphinland, Antiphellos Antik Kenti, Saklıkent, Patara Antik Kenti ve Plajı, Phaselis, Olimpos ve Beldibi Mağarası gibi harika tarihi yerleri gezebilirler.

Antalya’da Yenilecek  ve İçilecek Şeyler

Muhteşem tarihi zenginliğinin mutfağına da yansıdığı Antalya şehrinde yemek yemeye doyamayabilirsiniz. Şehri bir Adana Kebap kadar meşhur bir yöresel yemeği olmasa da, yaz turizminin göz bebeği olmasından dolayı ülkemizin tüm mutfak değerlerinin en iyilerini bulabileceksiniz. Özellikle Antalya’nın yöresel lezzetlerine Akdeniz, Yörük, Ortadoğu ve Giril mutfak kültürü hakim durumda.

Antalya’nın tarih boyunca sayısız medeniyet ev sahipliği yapmasından ve verimli topraklarından kaynaklanan bir mutfak zenginliği ve çeşitliliği sizi bekliyor. Başta Antalya’nın meşhur turunçgiller, tahin, keçi eti ve sütü, piyaz, kölle, cive, kabak tatlısı, kulaklı çorba ve Antalya’nın eşsiz reçelleri sizi sizden alıp farklı diyarlara götürebilecek muhteşem lezzetler olarak mutlaka denemeniz gerekenlerden. Ayrıca Adana’nın kebabını, Gaziantep’in baklavasını da tabii ki Antalya’da en iyi şekilde bulabilirsiniz.

THY
Pegasus
Sunexpress
Onur Air
Atlasjet
Anadolujet
Borajet