Adana Uçak Bileti

Adana Hakkında

Akdeniz bölgesinde yer alan ve 4 milyona yakın nüfusu ile ülkemizin en kalabalık şehirlerinden olan Adana’da yıl boyunca sıcaklıklar Türkiye ortalamasının üzerindedir. Ilıman iklimin hakim olduğu şehirde, yaz aylarında kavurucu sıcaklar yaşanırken, kış aylarında kar yağışı pek görülmez.

Adana uçak bileti için tercih edebileceğiniz Atlasjet, Onur Air, Pegasus, SunExpress, Türk Hava Yolları (THY), AnadoluJet ve Borajet olmak üzere 7 yerli havayolu firması mevcuttur. Ayrıca Germania Airlines ve Flynas havayollarının da seferleri mevcuttur.

Adana’da havayolu taşımacılığı Şakirpaşa Havalimanı ile gerçekleşmektedir. Çukurova’da yer alan Şakirpaşa Havalimanı, 2015 yılında taşınan 5.369.260 yolcu ile Türkiye’nin en çok kullanılan 6. Havalimanı olmuştur. Yolcular en çok Adana’dan İstanbul ve İzmir’e uçmaktadır.

Adana’dan ve Adana’ya en çok uçulan 5 şehrin ortalama sefer süreleri; İstanbul 85 dakika, İzmir 90 dakika, Antalya 65 dakika, Ankara 55 dakika ve Diyarbakır 75 dakika civarındadır.

Şakirpaşa Havalimanından Adana Şehir Merkezine Ulaşım

Şakirpaşa Havalimanı’nın peronlarının önünden taksiye binerek, ortalama 30 TL ödeyerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ayrıca 800 metre yürüme mesafesindeki anayolda bulunan dolmuş hattını kullanarak merkezi ulaşım bölgesine gidebilir, oradan da şehir merkezine giden otobüs ve midibüsleri tercih edebilirsiniz.

Adana Uçak Bileti

Adana’da Gezilecek Yerler

Aslında daha çok iş, tarım ve sanayi şehri olarak bilinen Adana’nın tarihi ve turistik zenginlikleri azımsanamayacak kadar boldur. Özellikle Adana’da bulunan antik kentlerinin sayısı Ege şehirleri ile yarışabilecek çokluktadır. Bin yıllardır verimli toprakları ile medeniyetlerin gözdesi olmuş Çukurova bölgesinde tadını çıkararak gezebileceğiniz çeşitli tarihi miraslar bulunur.

Dünya’nın araç trafiğine açık en eski köprüsü olan Taşköprü, Ramazanoğulları döneminde yapılmış Ulu Cami, Türkiye’nin ve Orta Doğu’nun en büyüğü olan Merkez Sabancı Cami, sadece 5 TL ile girip gezebileceğiniz Arkeoloji Müzesi, botanik ferahlığını yaşayabileceğiniz Merkez Park ilk gezmeniz gereken yerlerdir.

Ayrıca Adana’da gezilecek yerler arasında Kazancılar Çarşısı, Büyük Saat, Çarşı Hamamı, Etnografya Müzesi, Misis Mozaik Müzesi, Çoban Dede Parkı ile Türbesi, Hasan Ağa Cami, Seyhan Barajı ile Gölü, Eski Baraj ve Regülatör Köprüsü, Atatürk Evi Müzesi ve Dilberler Sekisi ilk akla gelen yerler arasındadır.

Adana’da Yenilecek Şeyler

Hazır yemek denildiğinde sadece ülkemizde değil dünyada da ilk akla gelenlerden birisi Adana Kebap değil mi zaten? Eğer Adana’ya gidip kebap yemeden gelirseniz bunu kimseye söylemeyin yoksa alay konusu olursunuz. Ayrıca Lahmacun, İçli Köfte, Adana Böreği, Çiğ Köfte, Nar Ekşisi, Pişirim Pide, Soslu Tavuk Döner, Humus, Sıkma, Börek, Gözleme, Adana Deniz Mahsulleri ve Adana Unlu Mamülleri yemeden gelmemeniz gereken yiyeceklerden.

Sakatat mutfağı da efsaneler arasında olan Adana’da Şırdan, Bumbar, Kırkkat, Beyin ve 7 gün 24 saat açık bulabileceğiniz çorbacılar midenizi bayram ettirecektir. Salata olarak Soğan, Söğüş Turp, Domates Ezme, Çoban Salata gibi çeşitler harikadır. Tabi mide dolup iş tatlı yemeye gelince Bici Bici, Karsambaç, Turunç Tatlısı, Sarı Burma, Cevizli Sucuk ve sokak tatlıları aynı zamanda gözünüzü de doyuracak lezzetlerdendir.

Adana’da İçilecek Şeyler

Adana’da efsane kebapları mideye indirirken, yanında efsane bir içecek olması gerekiyor ki bu Adana Şalgamı olmalıdır. Ayrıca Adana Boğması ismi ile bilinen Adana Rakısı, bir şıra türü olan Aşlama, Kaynar, Misis Ayranı, Yenice Çilek Suyu ve Muzlu Süt yerine göre içilmesi gereken önemli içeceklerden.

THY
Pegasus
Sunexpress
Onur Air
Atlasjet
Anadolujet
Borajet